poniedziałek, 17 października 2016

Kosmetyki dla dzieci.

Hej :)

Po dłuższej przerwie postanowiłam wziąć się za temat, który na pewno zainteresuje wszystkie mamy , czyli kosmetyki dla maluchów.
Na rynku mamy obecnie bardzo dużo marek oferujących linie dla noworodków, niemowląt oraz dzieci do lat 12. Czy wszystkie na pewno są bezpieczne, i czy takie preparaty mają takie same wytyczne co do bezpieczeństwa jak reszta kosmetyków ?

O tym można pisać bardzo długo, ale postaram się maksymalnie streścić i przekazać najbardziej istotne informacje:)

Zacznijmy od skóry dzieci. Wiadomo, jest ona dużo cieńsza oraz bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych a co za tym idzie bardziej skłonna na alergie i stany zapalne.

Jeśli chodzi o wytyczne dla preparatów pielęgnacyjnych dla dzieci istnieje kilka ważnych punktów, które producent powinien przestrzegać :


  • Czystość mikrobiologiczna
  • Stosowanie receptur zawierających delikatne substancje, niepodrażniające skóry dziecka
  • Wysoka tolerancja, brak działania drażniącego
  • W przypadku kosmetyków myjących unikanie mydła oraz związków o pH różniącym się od pH skóry człowieka ( pH skóry dorosłego człowieka 5,5, niemowlaka ok,7 0 z czasem pH zaczyna być bardziej kwaśne)
  • Niestosowanie substancji zapachowych, barwników ( zapach może pochodzić jedynie od naturalnych surowców roślinnych)

Pielęgnacja skóry dziecka powinna składać się oczywiście z oczyszczania, nawilżania, oraz regeneracji np. po pieluszkowym zapaleniu skóry, ale także niezwykle ważne jest dbania o dobór odpowiednich detergentów do prania ubranek dla dzieci, które mają kontakt z wrażliwa skórą maluchów.

Skoro podstawy za nami , to przejdźmy do bardziej szczegółowych i istotnych informacji, czyli

Co nie powinno się znajdować w kosmetykach dla dzieci ?

  • W przypadku produktów do mycia należy unikać oczywiście SLES-u, SLS-u , soli amonowych.- dlaczego ? Tak jak wcześniej pisałam, skóra dzieciaków jest dużo bardziej wrażliwa niż dorosłych i mocne detergenty mogą wywołać reakcje alergiczne. O ile nie jestem przeciwna detergentom anionowym w codziennym oczyszczaniu( o SLS pisała Iwonka kilka postów wcześniej ) to absolutnie nie popieram mycia SLS-owymi żelami i szamponymi dzieci.
  • Substancje zapachowe- większość społeczeństwa( nie tylko dzieci) , które ma jakieś alergie skórne, są one wywołane właśnie przez kompozycje zapachowe. Jedną z bardzo uczulających substancji jest balsam peruwiański, który dawniej znajdował się w produktach do naklejenia na klatkę piersiową, w celu ułatwienia oddychania dziecku w trakcie kataru. Obecnie odchodzi się od tej substancji, jednakże przestrzegam, sprawdzajmy składy, INCI Myroxylon pereirae.
  • Konserwanty- jednakże należy pamiętać, że kosmetyki , których bazową substancją jest woda- muszą być zakonserwowane, inaczej wyrosną nam grzybki a co za tym idzie stanów zapalnych i uczuleń skóry, dlatego nie ulegajmy pokusie , gdy na kosmetyku dla dzieci napisane jest "bez konserwantów" bo jeśli to kosmetyk na bazie wody to na pewno kosmetyk jest zakonserwowany i producent oszukuje. Jednak pamiętajmy, aby nie były to związki fenolu czy też aldehydy i glikole. Bezpiecznie natomiast można stosować kwas benzoesowy oraz benzylowy.
  • Absolutnie w kosmetykach dla dzieci nie powinien znajdować się kwas salicylowy oraz związki boru - są to bardzo toksyczne związki, które mogą powodować nawet poparzenia skóry
  • Także, pewnie ku zdziwieniu wielu z was w preparatach dla dzieci nie powinny znajdować się antyoksydanty (BHA ,BHT), gdyż mogą one przenikać w głębsze parite skóry, powodując zmiany skórne, a nawet hormonalne .
Co w takim razie może i powinien zawierać dobry kosmetyk dla dzieci?

Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, że skóra noworodka, niemowlaka różni się, a z biegiem lat "upodabnia się" do skóry dorosłego. Noworodki mają wyższe pH i skóra najdelikatniejszą, dlatego należy dobierać kosmetyki do jego potrzeb, ale także pamiętajmy o tym, że każdy organizm inaczej reaguje, dlatego najlepiej jest obserwować skórę dziecka. 

W przypadku kosmetyków myjących ( szampony, żele do mycia) jako detergenty mogą być stosowane betainy czy acylopeptydy, glukozyd decylowy.

W oliwkach dla dzieci mogą znajdować się mieszaniny olejów, lub też jeden czysty olej. Najczęściej spotykane są jednak mieszanki. Dobrze, gdy jest to kombinacja olejów roślinnych o wysokiej czystości np, oleju jojoba, oleju lnianego, ale także olej parafinowy, zawarty w takiej mieszance nie powinien zaszkodzić , gdyż jest to substancja o bardzo wysokiej czystości. Odradzam używanie samego oleju parafinowego. Przykładem tutaj jest firma Emolium, która produkuje genialne kosmetyki nie tylko dla dzieci ale także osób dorosłych a atopowym zapaleniem skóry. Te kosmetyki( w większości) na 1 miejscu w składzie zawierają ciekłą parafinę, jednakże świetnie natłuszczają i łagodzą podrażnienia, wyleczyły nie tylko moje stany zapalne ale także znanych mi maluchów .

Jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną, stosujemy tylko filtrów fizycznych! Są to związki, które nie pochłaniają promieniowania lecz odbijają je lub rozpraszają. Większość produktów dostępnych na rynku, oznaczonych dla dzieci są filtrami fizycznymi, więc tutaj bez obaw.( produkty z zawieszonymi tlenkiem cynku i ditlenkiem tytanu)

Zasypki dla dzieci zazwyczaj mają bardzo podobne składy i tuta ciężko zrobić krzywdę dziecku- są dobrze tolerowane przez skórę. Zarowno Nivea, Alantan, Johnson's baby są godne polecenia , w składzie posiadają zwykle talk( uwodniony krzemian magnezu), kaolin, krzemionka. 

Istnieją także produkty , które mają zapobiec, lub zregenerować skórę dziecka przy pieluszkowym zapaleniu skóry (PZS) Oparte są one głownie na tlenku cynku, który działa wysuszająco i antybakteryjnie, co zapobiega odparzeniom.

Podsumowując, kosmetyki dla dzieci muszą być bezpieczne dla delikatnej skóry, ale także powinny być odpowiednio dobrane pod względem wieku a także w wyniku naszych obserwacji, nieraz substancje wysoko tolerowane przez skórę większość dzieciaków mogą u jednego wywołać alergię. Istnieje wiele produktów na rynku, przeznaczonych wyłącznie dla dzieci. Nie bójmy się oleju parafinowego czy obecności konserwantów w kosmetykach dla dzieci, lepiej unikajmy kompozycji zapachowych, barwników czy silnych detergentów.
Ze swojej strony mogę polecić 3 firmy, których prawie wszystkie kosmetyki do pielęgnacji przetestowałam podczas moich stanów zapalnych, powstałych przez wcześniej źle dobrane produkty , które naprawdę są godne polecenia. Także z opinii rodziny i znajomych , mogę śmiało polecić firmy : 

  • Hipp- zarówno preparaty do mycia, także kremy i oliwki
  • Emolium- produkty do mycia i natłuszczania
  • Dermedic- produkty do opalania
Miłego wieczoru

Ola :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz